Nezapomínejme v zimním období na krmení ptactva

Ptačí tělo je přizpůsobeno přežít i v drsných zimních podmínkách v našem klimatickém pásmu. Vrstva načepýřeného peří a dostatečná tuková zásoba pod kůží jim to umožní. Bez tukové zásoby však ptáci nemohou překonat období mrazivých dnů a nocí a tukovou zásobu si vytvoří jen při dostatku potravy.
sýkorka na větvičce

Ptáci se bez naší pomoci v zimě neobejdou

V létě si ptáci dokážou přísun pravidelné potravy obstarat sami, přikrmujeme tedy především v zimě, nejčastěji v období od listopadu do poloviny dubna. Vhodné jsou buď krmné směsi pro andulky, nebo pro venkovní ptactvo, můžete krmit i samostatnými semeny slunečnice, rozsekanými vlašskými ořechy, ptačím zobem a dalšími semeny. V kamenných obchodech a dokonce i v e-shopech pořídíte lojové koule, dávejte však pozor na jejich složení. Měly by obsahovat buď hovězí tuk, nebo neztužený rostlinný olej. Ptáci by měli mít v zimě také k dispozici dostatek tekutin. V mrazivém období pomůže na kousky nakrájené jablko, nebo hruška.
dva ptáčci

Naučte své děti doplňovat krmítka pravidelně, bude se jim to líbit

Plesnivé zbytky pečiva, ovoce a krmných směsí do krmítek nepatří. Dbejte také na to, aby bylo krmítko vždy čisté, zbavujte jej pravidelně zbytků ptačího trusu, omezíte tím výskyt bakteriálních infekcí.
ptáček a semínka
Ptáci si na pravidelný přísun potravy navyknou a budou Vás navštěvovat pravidelně. Zejména pro děti je pohled na hejno zobajících sýkorek a vrabců velmi atraktivní podívanou a rozhodně je vhodnější, než počítačové hry a pasivní sledování televizního pořadu. Ptáci také s lidmi komunikují, nejsou to hloupí tvorové a často se stává, že jestliže jim ráno zapomenete doplnit zásobu v krmítku, přiletí k Vám na okenní parapet a poklepem se o potravu přihlásí. Jeden milovník přírody dokonce vypozoroval, že ptáci pokaždé, když je krmítko prázdné, vzlétnou na střechu jeho osobního vozu a jemně do ní klovají, aby na sebe upozornili. Vrstvu laku na autě přitom nikdy nepoškodili, a pokud bylo krmítko plné, auta se ani nevšimli.