Polička, která už nespadne. Naučte se vybrat tu správnou hmoždinku

Pokud potřebujete přišroubovat ke zdi knihovnu nebo nějakou tu poličku, nikdy byste neměli zapomínat na šikovného a velmi důležitého pomocníka. Hmoždinku. Jen díky ní si můžete být jistí, že vrut bude pevně držet a nebudete se muset bát úrazu kvůli pádu nábytku.

šrouby

Spousta lidí hmoždinky podceňuje a nepovažuje je za důležité. Ovšem to je chyba. Ohrožují tím svou vlastní bezpečnost (nemluvě o bezpečnosti ostatních z rodiny). Právě hmoždinka totiž zajistí, že vrut bude držet na místě jako přikovaný a nevypadne. Díky zoubkům na svém povrchu či nejrůznějším výstupkům a „křidýlkům se ve zdi napevno uchytí poté, co je roztažena zašroubovaným vrutem.
Na trhu jsou k dostání hmoždinky nejrůznějších tvarů, velikostí a barev. Jak vybrat tu správnou?

Materiál stěny je důležitý
Hmoždinky je důležité vybírat především podle materiálu, z něhož je vyrobena stěna, do které potřebujete vrut zašroubovat. Máte stěny z cihly, sádrokartonu, železobetonu, nebo dřeva? To byste měli vědět před tím, než vyrazíte do obchodu. Zvolit jistě můžete také univerzální hmoždinku, tedy takovou, která se hodí prakticky pro všechny typy materiálů.

hmoždinky

Jakou hmoždinku tedy vybrat?

1. Univerzální (vhodné prakticky do stěny z jakéhokoli materiálu)
Pokud potřebujete přidělat předměty typu obraz, garnýže, osvětlení, závěsné skříňky a podobné předměty, tak s touhle hmoždinkou chybu neuděláte. Tyto hmoždinky jsou vhodné opravdu do každého materiálu, takže pokud si nejste jisti podkladem, tak zvolte tuhle. Hmoždinka je uzpůsobená tak, že má na sobě vroubky, které zabraňují protáčení. Hlavní rozdělení těchto hmoždinek je s límečkem a bez límečku. Variantu bez límečku snadněji připevníte skrz připevňovaný materiál. Naopak límeček zabraňuje zapadnutí hmoždinky do dutiny.

2. Hmoždinky do pevných plných materiálů
Tady opět můžete sáhnout po univerzální hmoždince uvedenou výše, ale má to jedno zásadní pravidlo. Pokud máte cihlovou zeď z plných cihel, tak je důležité trefit se při vrtání do cihly a ne do spáry. Jedině hmoždinka, která drží v cihle je pevná. 

Polička, která už nespadne. Naučte se vybrat tu správnou hmoždinku
Ohodnoťte příspěvek