Praha – nejen hlavní město ČR

Stověžatá Praha. Překypuje historickou i novodobou magií, která přitahuje návštěvníky z celého světa. Kdo by nemiloval Prahu?! Proč a čím je tak význačná? Jaké jsou zajímavosti o této skvostné metropoli? A proč se vydat v rámci cestování do Prahy?
 
Trocha historie aneb věděli jste, že..?
 
Vše se historicky datuje až do 4. století našeho letopočtu, kdy se Praha proměnila v dějiště mnoha importantních událostí, ať už bylo její poslání coby sídlo českých králů, císařů, knížat a později prezidentů. Nicméně neztrácí nic na svém charisma doposud. Významnou událostí, která se zapsala do dějin, byla roku 1212 našeho letopočtu Zlatá bula sicilská, která obsahovala tři listiny = stvrzení dědičných nároků Přemyslovců na český trůn. K jejímu vydání došlo v Basileji, a to Přemyslem Otakarem I. z rukou Fridricha II. Sicilského.

praha
 
Nesmazatelně do dějin se zapsal rovněž král Přemysl Otakar II. – přezdívaný též jako král železný a zlatý, neboť význačně se podílel na položení gigantické říše. V roce 1257 udělil městská práva pražskému podhradí. Byl důležitým panovníkem, který přišel o život v bitvě na Moravském poli roku 1278.
 
Pražská nej…
 
·         nejdelší eskalátor je ve stanici metra A – Náměstí Míru,
·         nejdelší ulicí je Plzeňská (Praha 5), která měří 10,5 kilometrů,
·         mezi nejdelší náměstí náleží Václavské – měřící 750 metrů,
·         nejkratší je most Svatopluka Čecha o délce pouhých 169 metrů,
·         nejmenším sídlištěm je na Praze 8 Invalidovna, která má nejnižší počet obyvatel,
·         Valdštejnská zahrada náleží mezi nejstarší,
·         bezpochyby nejstarší kavárnou je proslavená Slavia, která byla slavnostně otevřena v roce 1881,
·         nejstarším hřbitovem je Vyšehradský, kde je pohřbena i řada význačných osobností,
·         mezi největší paláce patří barokní Valdštejnský palác na Praze 1.

panoráma
 
Památky aneb co musíte vidět
 
Praha oplývá množstvím historický památek, míst a neskutečnou nabídkou kulturního vyžití. Rovněž je možno navštívit zajímavá a ojedinělá prostranství, zákoutí, romantické uličky apod. Především Praha dýchá svým magickým kouzlem a upoutá svou elegancí a šarmem.
 
Při návštěvě Prahy nelze vynechat a minout – Karlův most, jenž je nejstarším pyšnícím se mostem v Praze, dále pak Staroměstské náměstí, Národní divadlo, proslavená Národní ulice, Pražský hrad, Obecní dům, Katedrála sv. Víta, botanická a zoologická zahrada, Petřín, Kampa apod. Výčet všech je prakticky nereálný, ale především výše zmíněné náleží opravdu mezi nej skvosty.