Tři plodiny, které můžete zasévat již brzy z jara

Na jarní výsadbu česneku jsou vhodné jarní odrůdy, které po sklizni nemají v cibuli (hlavičce) stonek. Na sběr jsou vhodné již na začátku srpna. Do půdy už můžete i sít semena cibule, které dokáží klíčit už při teplotě 3 ° C. Podobně je na tom i hrách. Ani jedna z těchto plodin nemá ráda přímé hnojení chlévskou mrvou. Důležitý je i osevní postup. Česnek například nesnáší stanoviště, na kterém byly před ním brambory nebo rajčata, ale ani jiné druhy cibulové zeleniny.
hrachový lusk

·        Jarní česnek

Vyžaduje půdu zpracovanou už na podzim předchozího roku. Pokud jste to však nestihli nezoufejte a udělejte tak nyní.  Půda by měla by zůstat provzdušněná. Na hnojení použijte granulované hnojivo, určitě ne chlévský hnůj. Na výsadbu použijte cibule, které rozeberete na jednotlivé stroužky. Někteří pěstitelé doporučují moření stroužků v roztoku, který uchrání rostliny před škůdci. Pokud se pro něj rozhodnete, nechte je v roztoku asi čtyři hodiny. V řádku vysazujte na vzdálenost 10 až 15 cm, mezi řádky ponechte asi 30 cm. Důležitá je orientace stroužku při výsadbě, správný směr je klíčkem dolů. Nezapomínejte na pravidelné provzdušňování a odplevelování půdy. V období růstu je česnek vhodné přihnojit 15procentním ledkem vápenatým, případně 5procentní kyselinou močovou přímo na list. Vždy však až po západu slunce, abyste nespálili listy. Naposled rostliny přihnojte měsíc před sklizní.

·        Cibule ze semene

Drobné černé osivo nepravidelného tvaru vysévejte podobně jako česnek do půdy. V zahradě si zvolte záhon, který je po celý den obdařen slunečními paprsky. Cibule není velmi náročná na vláhu, ale v určitých obdobích růstu ji výhradně potřebuje. První kritické období je asi dva týdny po setí a druhé v čase aktivní tvorby listů, což je asi dva až tři týdny po vyklíčení. V době zrání cibulí je potřeba vláhy mnohem méně. Ačkoli cibule nemá ráda organická hnojiva, nepohrdne minerálními. Dejte však pozor na přehnojení dusíkem, který zvyšuje její náchylnost na nemoci a zhoršuje skladovatelnost. Doporučuje se proto aplikovat ho do půdy asi tři týdny před setím semen.
česnek a cibule

·        Sladký hrášek

Je vhodný jak předplodina pro brambory. Nemá rád hnojení chlévskou mrvou, ale vyžaduje přihnojení minerálními hnojivy. Na teploty nemá extra nároky, ale spíše mu vyhovuje chladnější léto. Vysévat ho můžete už v březnu. Pokud máte prostor, pro vyšší zásobu hrášku můžete se setím pokračovat až do poloviny května. Vyzkoušejte několik odrůd, které si uskladníte zamrazením.

Tři plodiny, které můžete zasévat již brzy z jara
5 (100%)1